Szanowni Rodzice,
w tym dziale odnajdziecie Państwo informacje dotyczące tego, co Wasze dzieci robią na zbiórkach i co może dać im harcerstwo.
W razie jakichkolwiek pytań, sugestii lub propozycji, proszę o kontakt z drużynową:
dh Julia Rams
Nr tel.: 781 019 518
e-mail: julia.rams@op.pl
20 Żeńska Drużyna Harcerska „Trakt” jest drużyną środowiskową, zrzeszającą dziewczyny od 10 do 18 roku życia. Informacje dotyczące historii naszej drużyny zamieszczone są >tutaj<.
W ciągu roku harcerskiego, który zaczyna się we wrześniu, a kończy wraz z letnim obozem, spotykamy się na zbiórkach drużyny oraz zastępów (mniejszych grup). Spotkania takie odbywają się co tydzień. Nasza drużyna współpracuje z 17 Męską Drużyną Harcerską im. J.K. Chodkiewicza oraz Niezależną Drużyną Harcerzy Starszych. Wspólnie aktywnie uczestniczymy w organizacji wielu imprez środowiskowych na terenie Boguszowic takich jak: festyny, dożynki, dzień dziecka, niedziela dla zbieraczy i wiele innych. Jesteśmy obecni również podczas uroczystości związanych z świętami kościelnymi i państwowymi. Kształtujemy charakter młodych ludzi poprzez służbę innym podczas warty honorowej na grobach 1 listopada, roznoszeniu ognia betlejemskiego po domach przed świtami Bożego Narodzenia, parzeniu herbaty po pasterce, budowy ołtarza na Boże Ciało i przy wielu innych okazjach.
Siedzibą naszego Szczepu (trzech drużyn) jest harcówka, która mieści się w Boguszowicach na ulicy Św. Wawrzyńca. Jest to samodzielny budynek, o który sami musimy dbać, czyli wykonywać prace porządkowe i remontowe.
Harcerki 20 ŻDH poprzez aktywne uczestnictwo w życiu drużyny mają szansę nabywania wielu umiejętności w zakresie:
- technik harcerskich - są to miedzy innymi: orientacja w terenie, zajęcia w lesie, survival (czyli sztuka przetrwania), pierwsza pomoc, nauka szyfrów,
- zaradności życiowej - w sytuacjach, kiedy podejmujemy konkretne działania, za które odpowiedzialne są konkretne osoby.
Zwieńczeniem całorocznej pracy w drużynie jest obóz harcerski. To jeden z najważniejszych momentów dla każdej harcerski, ponieważ podczas jego trwania, może wprowadzić w życie to, czego nauczyła się przez cały rok, poznać prawdziwe harcerskie życie wśród przyjaciół, na łonie natury. Obóz odbywa się co roku w innym miejscu, dzięki temu pokazujemy harcerzom jak najwięcej wspaniałych miejsc. Zwiedzamy nie tylko Polskę - wyjeżdżamy również na wycieczki do miast sąsiednich państw: Wilna, Pragi, Berlina, Drezna, Rygi, Helsinek, Tallina, Lwowa. Swój obóz rozbijamy w miejscu, gdzie nikt nam nie przeszkadza, z dala od wielkomiejskiego gwaru. Nasze namioty rozbijamy w górach, nad jeziorem - ale zawsze w lesie, by móc poczuć smak przygody.
Podczas wszystkich przedsięwzięć jakich się podejmujemy staramy się wyłapywać zdolności poszczególnych harcerek i rozwijać je poprzez proponowanie coraz ciekawszych zadań i wymagających większego zaangażowania. Wszystkie zajęcia prowadzone są z zachowaniem norm bezpieczeństwa, pod okiem doświadczonych, odpowiedzialnych i pełnoletnich osób. Wszystkie wyżej wymienione zajęcia jedynie urozmaicają naszą pracę w drużynie. Jesteśmy przede wszystkim drużyną harcerską w pełnym, tego słowa znaczeniu. Obowiązuje nas Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie, a bycie w drużynie zobowiązuje do dyscypliny, punktualności i odpowiedzialności za swoje postępowanie.
Co zyskuje Wasza córka przyłączając się do grona harcerek 20 ŻDH?
Uczy się samodzielności, działania w grupie, zdobywa nowe wiadomości i sprawność fizyczną. Po pewnym czasie poprawnie udzieli pierwszej pomocy, bezbłędnie dotrze do celu po kilkukilometrowym marszu w lesie, dowie się ciekawych rzeczy o historii Polski, a także zwiedzi jej zakątki. Poza tym zyska wielu serdecznych przyjaciół, co w dzisiejszych czasach ma szczególne znaczenie.
A co zyskujecie Wy, drodzy Rodzice?
Przede wszystkim wiecie gdzie i w jakim towarzystwie przebywa Wasze córka. Oprócz tego ręczę, że czas spędzony w drużynie nie będzie zmarnowany. Harcerstwo to szkoła życia, która sprawi, że to życie będzie ciekawe i dobrze przeżyte.
Koszty, na jakie jesteście Państwo narażeni w momencie przynależności córki do drużyny to:
- zakup munduru harcerskiego (ok. 180 zł),
- jednorazowe opłaty związane z różnego rodzaju wyjazdami.
Każda harcerka wstępująca do drużyny, powinna zaopatrzyć się w mundur harcerski. Niekoniecznie od razu po pierwszej zbiórce, ale wtedy, gdy zarówno ona jak i Państwo będziecie pewni, że harcerstwo jest czymś, co warto poznać. W skład munduru wchodzą: rogatywka, bluza, spódnica, pas, chusta, getry, wykładanki, ciemne buty „trapery”, lilijka, komplet 3 naszywek.
Z harcerskim pozdrowieniem
CZUWAJ!
Drużynowa 20 ŻDH „TRAKT”
dh Julia Rams